II.
A NEMZETI ÉRTÉK ADATAI
1. A nemzeti érték megnevezése
Alkotóház
2. A nemzeti érték szakterületenkénti kategóriák szerinti besorolása (agrár- és élelmiszergazdaság, egészség és életmód, épített környezet, ipari és műszaki megoldások, kulturális örökség, sport, természeti környezet, turizmus és vendéglátás):
- Kulturális örökség.
3. A nemzeti érték fellelhetőségének helye:
6794 Üllés, Dorozsmai út 28.
4. Értéktár megnevezése, amelybe a nemzeti érték felvételét kezdeményezik: (települési /tájegységi /megyei /külhoni magyarság):
- Települési értéktár.
5. A nemzeti érték rövid, szöveges bemutatása, egyedi jellemzőinek és történetének leírása:
Üllésen a jelenlegi Alkotóház 2000-ben szerveződött, de gyökerei egészen 1962-ig, az akkori művelődési ház átadásáig nyúlnak vissza. Alapvető cél a népművészeti hagyományok ápolása, mesterségek, népművészeti alkotások elkészítési módjainak megismertetése, őseinktől ránk maradt használati és emléktárgyainak bemutatása, ezáltal a régi hagyományok megismertetése az ifjabb generációkkal. Az évek alatt viszonylag állandó alkotói létszám alakult ki, akik folyamatosan részt vesznek a foglalkozásokon. Családi napok, és kulturális programok szervezésével a nagyközönség is betekintést nyer az Alkotóház munkájába.
Az Alkotóház 2011-ben Üllés Nagyközségi Önkormányzat segítségével önálló épületbe költözött. A 3 szobás épületben tisztaszoba, kerámiaműhely és egy kiállítóhelység kapott helyet. A helyi kézműves alkotásokból, tárgyakból és a régi használati eszközökből állandó kiállítás látható az épületben, de rendszeresen alkalmi kiállítások is megtekinthetők. Ide került a 95 évesen elhunyt kádármester, Babarczi János néhány munkája is. A vendégek egy gyönyörűen megmunkált székely kapun juthatnak be az Alkotóház udvarába. A míves faragással díszített kapu, Üllés testvértelepülésének, Torockószentgyörgy polgármesterének, Szőcs Ferencnek a felajánlásával készült el. Az Alkotóház udvarán egy nyári konyha és egy kemence áll. A kemencében szinte minden rendezvényre készül kalács, pogácsa, kenyér, lecsó, és egyéb ínyencségek.
Az Alkotóház 2012-től rendszeresen hetente tartott nyitva, emellett a Királydinnye Citerazenekar is itt tartja a próbáit.
2019-től 2 hetente péntekenként tartanak foglalkozásokat az Alkotóházban és az Üllési Folkműhely próbái is itt kerülnek megtartásra novembertől.
Díjak, elismerések, neves kiállítások az Alkotóház gyűjteményéből:
- Szegedi Kézműves Kamara által szervezett kiállítás
- a Csongrád megyei Közművelődési Tanácsadó Központ által szervezett zsűrizések: Több alkotójuknak van zsűrizett alkotása.
- Aradi EXPO 2006-ban és 2007-ben
- Vándorlegény Díj
- Kézműves Remek Díj
- Minden, ami Csongrád megye! Szent István Napi kiállítás az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban
Az Alkotóház munkáját és sikereit nagyban köszönheti az elnyert számos kisebb és nagyobb, anyagi segítséget nyújtó pályázatnak, valamint lakossági támogatásnak. Ezek segítségével bővült az eszközpark (például új égetőkemencével és korongozókkal), valamint tudtak és tudnak kellékeket vásárolni, így juthattak sok esetben a munkájukhoz szükséges anyagokhoz is.
6. Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett:
Sokat köszönhetünk a lelkes alkotógárdának, akik nagyban hozzájárulnak településünk Üllés hírnevének öregbítéséhez, mind országhatáron belül, mind pedig azon kívül is. Hozzájárulnak helyi értékeink, emlékeink, hagyományaink fennmaradásához valamint továbbadják tudás kincsüket gyermekeinknek és fiataljainknak.
Az Alkotóházban találkozik a múlt, a jelen és a jövő.
7. A nemzeti értékkel kapcsolatos információt megjelenítő források listája (bibliográfia, honlapok, multimédiás források):
Délmagyar.hu – új helyre költözött az Alkotóház
MóraNet Tv – Őszi délelőtt az Alkotóházban
Szent István napi kiállítás Ópusztaszeren
III.
MELLÉKLETEK
1. Az értéktárba felvételre javasolt nemzeti érték fényképe vagy audiovizuális-
dokumentációja:
2001 előtt a régi Alkotóház: 6794 Üllés Felszabadulás utca 10.
Fiatal néptáncosok az új Alkotóház avatásán 2011
Az új Alkotóház 2011 után: 6794 Üllés, Dorozsmai út 28.
Fazekasműhely:
Állandó kézműves kiállítás:
Állandó helytörténeti kiállítás: Tisztaszoba
Állandó helytörténeti kiállítás: Mezőgazdasági eszközök
Állandó helytörténeti kiállítás: Nyári konyha
Citera gyakorlás az Alkotóházban:
Tökös-nap, dísztök és terménykiállítás:
Lecsófőző verseny az Alkotóház udvarán:
Citerás farsang az Alkotóházban:
Alkotótábor:
2. A Htv. 1. § (1) bekezdés j) pontjának való megfelelést valószínűsítő dokumentumok, támogató és ajánló levelek:
3. A javaslathoz csatolt saját készítésű fényképek és filmek felhasználására vonatkozó hozzájáruló nyilatkozat: A javaslatban használt képek a települési értéktár javaslat feldolgozása során használhatóak.